Jak zrobić gifa w kilka minut? Kompletny poradnik.

Ostatnio wiele osób pytało, jak samodzielnie wykonać grafikę w formacie *.gif. Wbrew pozorom nie jest to bardzo trudne – odpowiednie narzędzia niezbędne do tego są dostępne w Internecie – zarówno w postaci generatorów działających online, jak i oprogramowania dzięki któremu samodzielnie wykonać tego typu grafikę na naszym komputerze bez dostępu do Internetu.

Postanowiłem przedstawić proces generowania grafiki w formacie *.gif w dostępnym za darmo programie do obróbki grafiki. GIMP 2.6, bo o nim mowa, jest ceniony za swoją funkcjonalność przy niewielkim zapotrzebowaniu na zasoby komputera. Niektórzy stawiają go niemal na równi z najdroższymi komercyjnymi narzędziami.

Zacznijmy od uruchomienia programu. Naszym oczom ukaże się następujące okno dialogowe:

program gimp

Teraz musimy wejść w zakładkę Plik -> Nowy. Możemy teraz wybrać rozdzielczość obrazka, który chcemy stworzyć. Domyślne wymiary to 640×480 pikseli, i taką rozdzielczość wybierzemy.

Teraz wszystko zależy od tego, jaki obrazek chcemy wykonać – może być to na przykład animowany baner lub podobne rozwiązanie. My zaprojektujemy najprostszego możliwego gifa, składającego się z dwóch klatek. Z całą pewnością wystarczy to by nauczyć się robić nieskomplikowane gify.

Tworzymy dwa obrazki o takich samych wymiarach (np. jeden z tłem w kolorze białym a drugi z tłem w kolorze czerwonym) i zapisujemy je w dowolnym folderze w formacie *.xcf (to bardzo ważne!). Kiedy obydwie klatki są już gotowe, jedyne co musimy zrobić to otworzyć obydwa obrazy jednocześnie. Zrobimy to tworząc nowy obraz i wrzucając obydwa pliki do okna dialogowego warstwy, kanały, ścieżki… Powinno to wyglądać mniej więcej tak:

gimp2

Za nazwą warstwy musimy też podać czas w milisekundach, przez jaki dana klatka ma być wyświetlana oraz wpisać parametr replace lub combine, który określi czy nowa klatka ma zamienić starą czy zostać nałożona.

Przeczytaj również:  Jak skutecznie usunąć wirusy z komputera?

gimp3

Teraz wszystko jest już niemal gotowe. Wszystko co musimy zrobić to zapisać gotowy plik w formacie *.gif, a więc Plik->zapisz jako, a następnie rozwijamy listę Wybór typu pliku (według rozszerzenia)

Gotowy plik pokazuje naprzemiennie kolor czerwony i biały co 0,1 sekundy, a wygląda tak:

gimp1

Praktycznie z każdym gifem można tak zrobić. Jeżeli chcesz stworzyć gif np. z kilku zdjęć robisz to samo i ustawiasz w warstwach czas klatek dla każdego ze zdjęć. W tej sposób możesz tworzyć np. gify z poruszajacymi się ludzmi, przedmiotami itp.

Życzymy świetnej zabawy z tworzeniem własnych gifów!

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarkach m.in. poprzez frazy:

  • Jak zrobić gifa?
  • Jak stworzyć gifa?
  • Zrobienie gifa
  • Wykonanie gifa
  • Gimp format xcl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *