Ostatnio wiele osób pytało, jak samodzielnie wykonać grafikę w formacie *.gif. Wbrew pozorom nie jest to bardzo trudne – odpowiednie narzędzia niezbędne do tego są dostępne w Internecie – zarówno w postaci generatorów działających online, jak i oprogramowania dzięki któremu samodzielnie wykonać tego typu grafikę na naszym komputerze bez dostępu do Internetu.
Postanowiłem przedstawić proces generowania grafiki w formacie *.gif w dostępnym za darmo programie do obróbki grafiki. GIMP 2.6, bo o nim mowa, jest ceniony za swoją funkcjonalność przy niewielkim zapotrzebowaniu na zasoby komputera. Niektórzy stawiają go niemal na równi z najdroższymi komercyjnymi narzędziami.
Zacznijmy od uruchomienia programu. Naszym oczom ukaże się następujące okno dialogowe:
Teraz musimy wejść w zakładkę Plik -> Nowy. Możemy teraz wybrać rozdzielczość obrazka, który chcemy stworzyć. Domyślne wymiary to 640×480 pikseli, i taką rozdzielczość wybierzemy.
Teraz wszystko zależy od tego, jaki obrazek chcemy wykonać – może być to na przykład animowany baner lub podobne rozwiązanie. My zaprojektujemy najprostszego możliwego gifa, składającego się z dwóch klatek. Z całą pewnością wystarczy to by nauczyć się robić nieskomplikowane gify.
Tworzymy dwa obrazki o takich samych wymiarach (np. jeden z tłem w kolorze białym a drugi z tłem w kolorze czerwonym) i zapisujemy je w dowolnym folderze w formacie *.xcf (to bardzo ważne!). Kiedy obydwie klatki są już gotowe, jedyne co musimy zrobić to otworzyć obydwa obrazy jednocześnie. Zrobimy to tworząc nowy obraz i wrzucając obydwa pliki do okna dialogowego warstwy, kanały, ścieżki… Powinno to wyglądać mniej więcej tak:
Za nazwą warstwy musimy też podać czas w milisekundach, przez jaki dana klatka ma być wyświetlana oraz wpisać parametr replace lub combine, który określi czy nowa klatka ma zamienić starą czy zostać nałożona.
Teraz wszystko jest już niemal gotowe. Wszystko co musimy zrobić to zapisać gotowy plik w formacie *.gif, a więc Plik->zapisz jako, a następnie rozwijamy listę Wybór typu pliku (według rozszerzenia)
Gotowy plik pokazuje naprzemiennie kolor czerwony i biały co 0,1 sekundy, a wygląda tak:
Praktycznie z każdym gifem można tak zrobić. Jeżeli chcesz stworzyć gif np. z kilku zdjęć robisz to samo i ustawiasz w warstwach czas klatek dla każdego ze zdjęć. W tej sposób możesz tworzyć np. gify z poruszajacymi się ludzmi, przedmiotami itp.
Życzymy świetnej zabawy z tworzeniem własnych gifów!
Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarkach m.in. poprzez frazy:
- Jak zrobić gifa?
- Jak stworzyć gifa?
- Zrobienie gifa
- Wykonanie gifa
- Gimp format xcl