jak usunąć wirusy

Jak skutecznie usunąć wirusy z komputera?

Wirusy oraz inne śmieci, które zainstalowały się na komputerze, mocno obniżają jego wydajność. Trojany, robaki, programy szpiegujące – to tylko niektóre z zagrożeń, które czyhają na każdego użytkownika sieci. Jak się z nimi uporać i skutecznie oczyścić komputer? Proponujemy kilka rozwiązań.

Profilaktyka nade wszystko

Zasada „lepiej zapobiegać niż leczyć” znana jest każdemu – warto stosować ją w odniesieniu do komputera. Przede wszystkim trzeba zainstalować solidny program antywirusowy (Przydatny może być np. ten ranking antywirusów, przydatny może być również ten post z najlepszymi antywirusami, który pozwoli Ci wybrać program antywirusowy) oraz firewalla. Ponadto należy systematycznie usuwać ciasteczka oraz czyścić historię przeglądanych stron. Przyda się też specjalny program służący do usuwania zbędnych plików, np. Program CCleaner.

jak usunąć wirusy

 

Niepokojące objawy

Zdarza się jednak tak, że profilaktyczne działania nie przynoszą spodziewanych rezultatów, a złośliwe oprogramowanie, często trudne do wykrycia, zainfekuje sprzęt. Ów stan rzeczy daje o sobie znać symptomami jak m.in. niespodziewane wyświetlanie się wiadomości, nagłe uruchamianie się programów czy „dziwnych” wyszukiwarek, samoistne zamykanie się okna przeglądarki, występowanie błędów, wyraźne spowolnienie pracy komputera itp.

Zainfekowany komputer – co robić?

Gdy pojawią się niepokojące objawy, nie należy wpadać w panikę, tylko podjąć następujące kroki:

  • odłączyć komputer od internetu oraz do sieci lokalnej, o ile jest do niej podłączony,
  • ważne dane przerzucić na zewnętrzny nośnik, np. pendrive,
  • przeskanować system za pomocą programu antywirusowego – jeśli nie mamy go na komputerze, trzeba go najpierw zainstalować.

Trzeba liczyć się z tym, że program antywirusowy nie zawsze pomaga. Wówczas z pomocą przychodzą programy, których zadaniem jest namierzanie i usuwanie niechcianych plików –  np. HijackThis.

Na usunięciu wirusów sprawa się kończy. Nieodzowne jest oczyszczenie rejestru systemu operacyjnego. Najczęściej w tej roli występuje Windows. Systemowe ustawienia mają do siebie to, że po jakimś czasie zaczynają się mnożyć. Tu przydadzą się odpowiednie aplikacje, np. TweakNow RegCleaner. Po usunięciu infekcji i wyczyszczeniu rejestru wskazane jest ponowne przepuszczenie systemu przez antywirusa

Przeczytaj również:  Jak zrobić gifa w kilka minut? Kompletny poradnik.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *