Jak przedłużyć żywotność baterii w laptopie lub w telefonie/smartfonie

Ostatnio na portalu często pojawiały się pytania w stylu: “Czy trzeba formatować baterie w laptopie?” “Czy trzeba formatować baterie w smartfonie?” “Jak przedłużyć żywtość baterii w telefonie”. Lub nieco poważniejsze problemy – pewna osoba pisała, że rok po zakupie laptopa i zaraz po skończeniu gwarancji bateria w laptopie bez zasilania trzymała tylko 20 minut… Dlatego zdecydowałem się napisać dziś ten post.

Zaczynając od początku – żywotność baterii w urządzeniach, z których korzystamy każdego dnia, często bywa zwyczajnie niesatysfakcjonująca. Każdemu z nas z pewnością nie raz zdarzyło się pomyśleć, dlaczego nasz smartfon “padnie” lada chwila, skoro wczoraj ładowaliśmy go kilka godzin? Coraz krótsze funkcjonowanie baterii spowodowane jest głównie niewłaściwym użytkowaniem posiadanych przez nas urządzeń. Jak zatem dbać o sprzęt, a konkretnie właśnie o baterię, aby służyła nam jak najdłużej?

Jeśli chodzi o baterię w telefonach, smartfonach, czy tabletach, to przede wszystkim główny nacisk powinniśmy położyć na najprostszą sprawę- zawsze należy zwracać uwagę, czy nie są włączone nieużywane, niepotrzebne aplikacje, które są najwyraźniej bardzo głodne, ponieważ w zawrotnym tempie zżerają kolejne procenty w poziomie naładowania naszej baterii. Dotyczy to również opcji WiFi oraz Bluetooth, a także modułu GPS, wyłączajmy je więc wtedy, gdy nie są potrzebne.

Zmniejszmy też koniecznie jasność i skróćmy do minimum czas podświetlania ekranu. Sposób, w jaki ładujemy telefon też jest ważny. Przede wszystkim podłączajmy go do ładowarki, zanim w pełni się rozładuje. Po drugie nie ładujmy go dłużej, niż faktycznie tego wymaga, czyli nie zostawiajmy go nie potrzebnie podłączonego do kabla. Na koniec warto też zadbać o baterię bezpośrednio, czyli wyjąć ja raz na jakiś czas w celu usunięcia zanieczyszczeń.
Bateria w laptopie również wymaga specjalnej troski, jeśli chcemy, aby służyła nam przez długi czas.

Przeczytaj również:  Jaki modem do Aero2 - najtańsze modemy

Zaleca się ładować baterie w telefonie, gdy poziom baterii jest z zakresu 10%-80% i należy ten poziom utrzymywać aby przedłużyć jej żywotność.

Czyli: Nie rozładowujemy baterii do zera. Oraz nie ‘przeładowujemy jej’

Jeśli pracujemy wyłącznie na baterii, nie dopuszczajmy do całkowitego jej wyczerpania i odpowiednio wcześnie podłączmy laptop do zasilania. Z kolei jeśli nasz komputer jest ciągle podłączony do zasilania, dobrze byłoby wyjmować akumulator, aby “dać mu odpocząć” od ciągłego procesu rozładowywania i ponownego ładowania, który zresztą mu nie sprzyja. Należy dbać również o odpowiednią wentylację laptopa, czyli stawiać go zawsze na twardych powierzchniach, aby miał możliwość “oddychania”. Przegrzanie w znacznym stopniu osłabia żywotność baterii.

Jeżeli korzystamy z laptopa cały czas w domu jest podłączony do zasilania, można wyciągnąć z niego baterie i wsadzić do szuflady. W ten sposób możemy brać załadowaną baterie tylko w teren. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *