Wiele osób pytało, co to jest defragmentacja dysku, czy jest ona potrzebna i jak poprawnie zrobić defragmentacje dysku na systemie operacyjnym Windows.
Podczas normalnej pracy komputer zapisuje wszelkie dane w wolnych miejscach na dysku. Niestety podczas, gdy wystąpi sytuacja, że w danej części dysku nie ma wystarczająco dużo miejsca na zapisanie większego pliku, jego część zostaje przeniesiona na inny obszar. Wiąże się to z tym, iż nasz komputer w celu odczytania pliku musi robić to z kilku miejsc, co znacznie wydłuża czas odczytywania. Komputer pracuje wolniej i w mniejszym stopniu wydajności.
W dzisiejszym poradniku przedstawię szybki, a przede wszystkim skuteczny sposób na „poukładanie” plików na dysku – defragmentację dysku.
KROK 1.
Przed przystąpieniem do defragmentacji należy pozamykać wszelkie aplikacje i programy.
KROK 2.
Klikamy na ikonę Menu Start i w polu wyszukiwania wpisujemy Defragmentator dysków.
KROK 3.
Uruchamiamy defragmentator dysków i wybieramy ten dysk, który chcemy zdefragmentować. Możemy przeanalizować ten dysk w celu sprawdzenia konieczności defragmentacji lub od razu do niej przystąpić.
Defragmentacja może potrwać od kilkunastu minut do kilku godzin. Jest to zależne przede wszystkim od tego, jak dużo danych posiadamy.
KROK 4.
Po zakończeniu defragmentacji dysku po prostu zamykamy okno defragmentatora.
Proces defragmentacji możemy wykonywać kilka razy w miesiącu. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że pliki na naszym dysku są „poukładane”, a czas dostępu do nich będzie znacznie krótszy.