Jak obniżyć temperaturę procesora?

Procesor jest sercem każdego komputera. Jego zadaniem jest bieżące obliczanie wszystkiego, co w danej chwili robimy – jeśli mamy w nawyku przeglądanie Internetu z wieloma kartami przeglądarki otwartymi równocześnie, a przy tym czynności takie jak pisanie na komunikatorze czy słuchanie muzyki, możemy być pewni, że dostarczamy naszemu procesorowi solidną dawkę pracy.

Czasami jednak nasz procesor otrzymuje stanowczo zbyt dużą dawkę pracy. Dzieje się tak wówczas, kiedy obciążymy go wymagającym zadaniem – takim jak obsługa najnowszej gry komputerowej w wysokich detalach czy renderowanie filmu o wysokiej rozdzielczości. Przy maksymalnym obciążeniu dociera do niego znacznie więcej prądu niż zwykle. Jeśli nasz system chłodzący jest wydajny, to nie ma z tym problemu – zdąży odprowadzić całe ciepło z procesora zanim zaczną się problemy.

Bardzo często jednak użytkownicy komputerów używają budżetowych zestawów kupionych w sklepach. Priorytetem sklepów jest wydajność procesora i karty graficznej. Do wydajności zestawu chłodzącego nikt się nie przykłada, ponieważ absolutnej większości klientów wcale to nie interesuje. Jeżeli przy dużym obciążeniu nasz procesor wyraźnie się przegrzewa, to pora odpowiedzieć sobie na pytanie – jak obniżyć temperaturę procesora?

temperatura procesora

Na zestaw chłodzący składają się dwa elementy: pasta termoprzewodząca oraz wentylator.

Zadaniem pasty termoprzewodzącej jest wypełnienie mikronierówności znajdujących się pomiędzy procesorem a radiatorem. Jeśli jest ona mało wydajna, nie będzie przewodzić ciepła tak dobrze, jak należy. Najlepszym rozwiązaniem dostępnym na rynku są pasty miedziane i srebrne – zarówno miedź, jak i srebro bardzo dobrze przewodzą ciepło. Jest to znakomita alternatywa dla past silikonowych, masowo używanych do tego celu. Nie jest to przy tym tak drogie, jak mogłoby się wydawać – na procesor wystarczy tylko kropla takiej pasty, wielkości odpowiadająca ziarnku grochu.

Przeczytaj również:  Co to jest uac Windows 7 i jak wyłączyć

temperature procesora

Co do wentylatora, tu jest znacznie łatwiej. Każdy markowy wyrób, który kupimy już od 50 złotych będzie o niebo lepszy od rozwiązań stosowanych w komputerach – a więc małych, tanich wiatraczkach dołączanych za darmo do procesorów. Jednymi z najlepszych, dostępnymi na rynku są wentylatory marki Zalman oraz Noctua.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *