Ukryta partycja recovery laptop naprawi twój komputer

Wiele nowych laptopów sprzedawanych jest z kopią swojego systemu operacyjnego. Ukryta systemowa partycja recovery laptop służy do przywracania fabrycznych ustawień komputera, w tym systemu operacyjnego. Dostęp do tego miejsca na dysku, możliwy jest poprzez dedykowane oprogramowanie producenta, uruchamiane kombinacją klawiszy Fn + ?. (Acer Alt+F10, HP przy starcie F11, Asus F9, Toshiba F8).

Kiedy partycja recovery laptopa może się okazać przydatna? Zawsze wtedy, kiedy tracimy kontrolę nad komputerem, a jej odzyskanie znanymi nam sposobami jest niemożliwe. Przywrócenie wtedy ustawień do stanu początkowego, może być jedynym wyjściem.

Ważne. Należy pamiętać o tym, że partycja recovery laptop nie zawiera naszych prywatnych danych i plików, utworzonych od czasu instalacji systemu. Oznacza to że jeśli zdecydujemy się na jej użycie, dell-xps-13utracimy wszystkie pliki, znajdujące się na dysku, który zostanie przywrócony do stanu początkowego. Uruchomienie partycji recovery może również nastąpić w momencie włączania komputera – w tym czasie przez kilka sekund wyświetla się komunikat z informacją, jakiego klawisza użyć do jej włączenia.

Posiadając partycję recovery w laptopie mimo wszystko zachęcamy do wykonania kopii systemu po zakupie laptopa. Każdy laptop posiada dedykowane oprogramowanie do robienia image systemu.
W laptopach marki IBM Lenovo program nosi nazwę Create Recovery Media, natomiast w laptopach marki HP, program występuje pod nazwą Recovery Disco.  Zrobienie zrzutu systemu i nagranie go na płytę czasami ratuje…. tyłek :-).

Jeżeli natomiast system ulegnie uszkodzeniu i…. partycja recovery nie działa…. nie posiadamy zestawu płyt recovery to wtedy… możemy zadzwonić na infolinię producenta, zapłacimy ponad 100 zł, będziemy czekać z 2 tygodnie i otrzymamy płytę recovery. Innym rozwiązaniem jest użyczenie oryginalnej wersji systemu, jaki posiadaliśmy i zainstalowanie go od zera. Klucz licencji w laptopach na ogół znajduje się na dolnej części obudowy bądź pod baterią.

Przeczytaj również:  Pulpit zdalny Windows 8 – wygoda i bezpieczeństwo

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarkach m.in. poprzez frazy:

 • partycja recovery Windows 7
 • partycja  hp recovery
 • partycja recovery DELL
 • partycja recovery acer
 • partycja recovery toshiba
 • partycja recovery sony vaio

5 thoughts on “Ukryta partycja recovery laptop naprawi twój komputer”

  1. Sprawdzić to może tylko ten co ma dobre pojęcie o tym: co może sprawdzić i czym ma to sprawdzić ?
   Tępak co jak nie widzi ikony na Pulpicie to jest pewien, że takiego programu nie ma w komputerze – tego nie sprawdzi. Za tępy jest ! Recovery też nie zrobi, ale serwisant może to zrobić i tylko po to są te Recovery… dla tępaków. 🙂

   1. Proszę mi powiedzieć w takim razie, bo mój laptop był w naprawie 2 miesiące i przysłano mi go i tak niesprawnego, po reklamacji serwis po tygodniu wysłał go do producenta, żeby przywrócić tą partycję recovery (wcześniej zapewniano mnie, że reinstalacja systemu nie jest niczym skomplikowanym i będę miała sprzęt w kilka dni). W takim razie serwis, który naprawia mi laptopa to tępaki?

   2. Recovery nie jest tylko dla tępaków!!! Instalując system z płyty a następnie wgrywając po kolei wszystkie sterowniki. Nawet je już posiadając skraca czas kilku krotnie! A jak jeszcze policzyć czas potrzebny do ściągnięcia sterowników to taka operacja może zająć nawet 8 godzin! A na koniec i tak się okaże, że update Windowsa 7 nie działa co jest prawie regułą i należy bawić się w doktora! A tak od 20 min do godziny i po sprawie! Więc proszę Kamil nie obrażaj ludzi!

 1. W moim modelu DELL z 2013 roku nie ma żadnej partycji Recovery i nigdy nie było. DELL w instrukcji obsługi laptopa pisze wyraźnie, że kopię systemu w postaci “obrazu” trzeba zrobić samemu – za pomocą wbudowanych narzędzi systemu Windows 8.Nawet nie ma dedykowanych narzędzi DELL do tego – tylko funkcje systemowe Windows 8. Taki jest dzisiaj trend z Recovery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *