Cache DNS – dowiedz się co i jak

DNS to rozwinięcie nazwy Domain Name System. Jest to protokół zadaniowy, który umożliwia nadawanie i rejestrowanie nazw domen, aby były łatwiej zapamiętywane przez użytkowników. Po wpisaniu adresu strony internetowej, komputer będzie przechowywać informacje o adresie w cache DNS. Dzieje się tak tylko za pierwszym razem, kiedy wchodzisz na daną stronę. Przy następnej wizycie na tej stronie, komputer będzie poszukiwał niezbędnych informacji w cache DNS. Każdy adres jest przechowywany przez 24 godziny.

Jeżeli IP poszczególnych adresów ulegnie zmianie w ciągu tych 24 godzin, to komputer poinformuje nas o niemożliwości otwarcia strony. Powodem są dane w cache DNS, różniące się od aktualnych.

W takiej sytuacji pomaga wyczyszczenie cache DNS, aby nowe dane mogły się w nim zapisać. Można tego dokonać, uruchamiając konsolę. W tym celu w oknie „uruchom” (win+r) wpisujemy CMD. Następnie należy wpisać w konsoli polecenie „ipconfig /flushdns”. Po chwili cache DNS zostanie wyczyszczony, a nasz problem zniknie.

czyszczenie pamięci dns
czyszczenie pamięci dns

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarkach m.in. poprzez frazy:

  • czyszczenie pamięci dns w Windows 7
  • czyszczenie pamięci dns w Windows 8
  • komenda do czyszczenia dns w Windows 7
  • komenda do czyszczenia dns Windows 8
  • jak wyczyścić pamięć dns
Przeczytaj również:  Stosuj skaner online (antywirus), aby sprawdzić swój komputer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *