Ctfmon.exe – bać się czy nie bać się?

Zaglądając do menadżera zadań, niektórzy użytkownicy mogą w nim ujrzeć proces Ctfmon.exe. Nazwa sama w sobie może budzić podejrzenia, że jest to proces jakiegoś szpiegowskiego programy. Bez obaw. Nie jest to żaden spyware ani malware. W rzeczywistości jest to proces należący do pakietu Microsoft Office, odpowiedzialny za zainstalowane w nim języki, a także pasek językowy w systemie Windows.
Proces Ctfmon.exe nie jest niezbędny do działania systemu Windows lub innych aplikacji. Oznacza to, że można go łatwo i bezpiecznie wyłączyć, jeśli koniecznie nie chcesz go mieć na liście uruchomionych procesów. Powodem takiego działania może być chęć aby zmniejszyć obciążenie systemu poprzez ograniczenie liczby uruchomionych procesów. Jednak głównym problemem związanym z wyłączeniem Ctfmon.exe jest to, że można w ten sposób utracić niektóre zaawansowane funkcje przetwarzania tekstu, które są bezpośrednio powiązane z tym procesem.

Ponadto należy pamiętać, że proces Ctfmon.exe został zaprogramowany do uruchomienia na stałe, a nie tylko poprzez wywołanie go przez inną aplikację. (działa “cały czas”, a nie tylko “na żądanie”).

Jeżeli kogoś bardzo denerwuje plik ctfmon.exe w bardzo prosty sposób można usunąć go z systemu. Wystarczy podczas instalacji/modyfikacji pakietu office odznaczyć ‘ptaka’ przy “Alternatywny tryb wprowadzania informacji przez użytkownika”.

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarkach m.in. poprzez frazy:

  • co to jest plik ctfom.exe
  • proces ctfmon.exe
  • jak usunąć ctfmon.exe
  • do czego służy ctfmon.exe
  • czy można usunąć plik ctfmon.exe
Przeczytaj również:  Defragmentacja dysków - Jak poprawnie zrobić defragmentacje dysku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *