Zmiana rozmiaru partycji – każdy może ją wykonać

Pojawiają się czasami sytuacji, kiedy konieczna jest zmiana rozmiaru partycji. Nie musimy przeprowadzać procesu instalacji systemu od nowa i dzielić dysk od zera. W systemie Windows 7, zmiana rozmiaru partycji jest niesamowicie łatwa do wykonania.

Wszystko, co musisz w tym temacie zrobić, to kliknąć przycisk Start, a dalej wejść w Panel sterowania.

zmiana rozmiaru partycji Windows 7

zmiana rozmiaru partycji Windows 7

Następnie przejdź do Narzędzi administracyjnych. Inną metodą jest wpisanie polecenia „partycja” wewnątrz pola wyszukiwania, a później kliknięcie na „Tworzenie i formatowanie partycji dysku” w Narzędziach administracyjnych.

zmiana rozmiaru partycji w Windows 7

zmiana rozmiaru partycji w Windows 7
zmiana rozmiaru partycji Windows 7

zmiana rozmiaru partycji Windows 7

powyżej na rysunku widzimy wszystkie dostępne dyski w systemie. Jedynie co nam pozostało to pomniejszenie jednej partycji i dodanie odzyskanie wolnej przestrzeni do drugiej.

Klikamy prawym przyciskiem myszy na partycje z której chcemy uwolnić trochę miejsca.

zmiana rozmiaru partycji Windows 7 - menadżer dysków

zmiana rozmiaru partycji Windows 7 – menadżer dysków

Pozostało nam wpisać ilość  MB o którą chcemy zmniejszyć partycje. Kolejny krok to kliknięcie prawym przyciskiem myszy na dysk C i wybranie z menu kontekstowego jakie nam się rozwinie – „Rozszerz wolumin”.
Kreator prowadzi krok po kroku :-)

Zmiana rozmiaru partycji może być również wykonana w inny sposób, przy wykorzystaniu dedykowanego oprogramowania, jak na przykład Partition Magic. Narzędzie to zapewnia więcej możliwości niż wbudowanych w Windows menadżer dysków.

Zanim zmiana rozmiaru partycji będzie mogła zostać przeprowadzona, zaleca się wykonanie defragmentacji dysku. Możesz ją uruchomić wykorzystując defragmentator dysków, znajdujący się w narzędziach systemowych. Zmiana rozmiaru partycji może być także zastosowana do zewnętrznych dysków, podpinanych do komputera za pośrednictwem złącza USB.

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarkach m.in. poprzez frazy:

  • jak zmienić rozmiar partycji w Windows 7
  • zmiana rozmiaru partycji w Windows 7
  • w jaki sposób powiększyć partycję w Windows 7
  • brak miejsca na dysku C – jak zwiększyć partycje

 

9 thoughts on “Zmiana rozmiaru partycji – każdy może ją wykonać

  1. „Kolejny krok to kliknięcie prawym przyciskiem myszy na dysk C i wybranie z menu kontekstowego jakie nam się rozwinie – „Rozszerz wolumin”.
    I tu jest problem, bo na dysku C opcja „Rozszerz wolumin” jest niepodświetlona. Najprawdopodobniej w ogóle nie da się rozszerzyć partycji C.

  2. Też mam ten problem. Nie podświetla się opcja z rozszerzeniem dysku C, pewnie przez to, że wolne miejsce jest po drugiej stronie, nie jest styczne z dyskiem C. Jak można zmniejszyć dysk żeby wolne miejsce było po lewej stronie, czyli stykało się z C?

  3. Mam problem, ostatnio formatowałem komputer i podczas instalacji systemu zlikwidowałem 2 partycje celem utworzenia jednego dysku. Operacja nie powiodła się. Partycje zniknęły, jednak miejsce jest widoczne w „zarządzaniu dyskami” jednak przy próbie utworzenia woluminu wyskakuje błąd „nie ma wystarczającej ilości miejsca na utworzenie woluminu”, nawet gdy rozmiar tworzonego dysku jest mniejszy. Z góry dzięki za pomoc. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>