laptopy

Ile kosztuje założenie bloga? Gdzie założyć blog?

Założenie własnego bloga może być spowodowane przez różne czynniki. Niektórzy piszą blogi, aby podzielić się ze światem swoimi przemyśleniami. Inni podchodzą do tego czysto komercyjnie – w końcu nie jest tajemnicą, iż duże blogi (a zwłaszcza te skierowane do niszowej grupy odbiorców) potrafią generować ogromne dochody. Od potrzeb przyszłego blogera zależy w dużej mierze to, ile musi wydać na stworzenie swojej strony.

Serwis blogowy – amatorsko, lecz za darmo

Często wybieranym rozwiązaniem przez osoby niemające wcześniej do czynienia z pisaniem są serwisy blogowe. Wśród tego rodzaju platform prym wiedzie Blogger – strona oferuje darmowy hosting oraz subdomenę. Jego obsługa jest prosta i intuicyjna, z tego względu założenie na niej bloga jest najmniej wymagające. Oczywiście w pełni darmowe rozwiązanie musi być obarczone ograniczeniami. W przypadku Bloggera jest to mały wybór szablonów, brak wtyczek czy okrojone możliwości edycji posta na blogu.

O ile platformy tego typu nadają się na początek zabawy z blogowaniem, to chcąc się rozwijać i osiągnąć poziom profesjonalnego bloga, warto wybrać nieco kosztowniejsze rozwiązania.

Stworzenie bloga na zlecenie przez firmę

Mając duży kapitał, warto zastanowić się nad zleceniem stworzenia naszej nowej strony zajmującej się tym firmie. Profesjonalna agencja interaktywna może nam zaoferować wysokiej jakości stronę z systemem CMS (co pozwoli nam na samodzielne zarządzanie jej treścią) takim jak Joomla czy WordPress, z autorskim, niepowtarzalnym projektem graficznym. Niektóre firmy w cenę wliczają już hosting oraz domenę, jednak nie jest to reguła.

Co daje nam takie rozwiązanie? Jeśli wybierzemy renomowaną agencję, możemy być pewni, że dostaniemy w pełni funkcjonalną stronę bez ruszania palcem. Dodatkowo decydując się na autorski projekt graficzny strony (wykorzystanie gotowego szablonu obniża cenę) możemy cieszyć się niepowtarzalnym designem, którego nasi czytelnicy nie znajdą na żadnym innym blogu. 

Przeczytaj również:  Walutomat - Kantor online - Przegląd i recenzja

Dodatkowo zlecając stworzenie strony najprawdopodobniej w ofercie dostaniemy od razu przygotowanie witryny pod kątem SEO. Wpłynie to bezpośrednio na ilość odwiedzin naszej strony, co jest bardzo istotne – zwłaszcza jeśli chcemy, aby nasz blog w przyszłości zarabiał.

Jak więc wyglądają przeciętne ceny utworzenia strony przez agencję interaktywną?

  • strona z systemem CMS oparta na szablonie graficznym – 5 000 do 6 000 złotych
  • strona z systemem CMS oparta na autorskim projekcie – 8 000 do 15 000 złotych (w zależności od wymagań względem projektu)
  • statyczna strona internetowa – 2 500 do 5 000 złotych – nie nadaje się do tworzenia bloga. Do komfortowego tworzenia nowych treści na stronę wymagany jest system CMS

Rzecz jasna sumy te będą różnić się w zależności od agencji (warto przeanalizować również oferty freelancerów, wybierajmy jednak tych z doświadczeniem i portfolio) czy naszych wymagań. Wciąż jednak musimy liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Sporo? To może warto spróbować samemu stworzyć swojego bloga?

Założenie bloga samodzielnie

Nie masz doświadczenia w tworzeniu stron, grafice komputerowej, a programowanie to dla Ciebie czarna magia? To żaden problem! Przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi w godzinę możesz stworzyć w pełni funkcjonalnego, atrakcyjnego graficznie bloga z potencjałem do późniejszego rozwoju. Dodatkowo będzie to koszt dużo niższy niż w przypadku wyboru agencji kreatywnej. 

Do stworzenia strony swojego bloga najlepiej sprawdzi się wykorzystanie WordPress. Ten system CMS jest w pełni darmowy, intuicyjny, oferuje masę szablonów graficznych i wtyczek i – co najważniejsze – jest bardzo popularny, co skutkuje masą poradników i osób gotowych wesprzeć radą. Przykład takiego poradnika znajdziemy na stronie jak-zalozyc-blog.pl lub www.pracawsieci.net/jak-zalozyc-bloga/ Przeprowadzi on nas “za rączkę” przez cały proces tworzenia własnej witryny.

A jak wyglądają koszty w przypadku tego rozwiązania? Na pewno musimy zakupić swoją domenę, oraz hosting. W przypadku nazwy strony (domeny internetowej) koszt to aż… 15 złotych na pierwszy rok za domenę .pl, bądź .com. Przedłużenie jej ważności na każdy kolejny rok kosztuje przeciętnie około 70 złotych. W sieci jest pełno stron pozwalających wykupić domenę, jednak ze względu na wygodę warto zamówić ją razem z hostingiem.

Przeczytaj również:  E-sklep: porady na temat tworzenia dochodowej witryny komercyjnej

Wybór hostingu dla naszej strony to bardzo ważna kwestia. Serwer ten jest de facto domem dla całej naszej strony. Daje nam przestrzeń w sieci na nasze pliki, wtyczki czy komentarze odwiedzających. Wybór odpowiedniego hosta wpływa również na szybkość ładowania i ogólną jakość działania strony. Koszt hostingu to od około 5 (za najniższe parametry, nie nadające się do stron z nieco większą liczbą odwiedzających) do około 20-30 złotych miesięcznie. Najczęściej jednak cena jest znacznie bardziej atrakcyjna jeśli wykupimy hosting od razu na cały rok.

Koszt utworzenia i utrzymania naszego bloga może więc zamknąć się w 200-300 złotych rocznie. 

Oczywiście można zainwestować w różne dodatkowe usługi. Za kilkadziesiąt złotych możemy zakupić roczny certyfikat SSL (ten jednak dostępny jest także za darmo). Motywy graficzne do WordPress bardzo często są darmowe, ale za dodatkową opłatą oferują wiele rozbudowanych możliwości – przeciętny koszt wersji Pro to 40-60 dolarów (ok. 160-250 zł) za rok, często jednak możemy trafić na promocje. Podobnie wersję Pro zakupić możemy do używanych przez nas wtyczek. Nadal jednak pełen pakiet z płatnym certyfikatem SSL oraz motywem z wtyczkami będzie kosztować nas mniej niż 1 000 złotych przez rok, co jest kwotą znacznie niższą niż w przypadku tworzenia strony przez agencję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *